Úřadující šampión smetl průběžného lídra tabulky

29.11.2022

 

V posledním letošním zápasovém komentáři se vracíme do 1. ligy, kde proběhl zápas, jehož výsledek předurčil, kdo oslaví Vánoce na čele tabulky.

 

BK Roura Fellas / Borussia Dortšpunt

  • Sobota 26.11.2022 17:00 Děkanka
  • Rozhodčí: Tomáš Andrle
  • Konečný výsledek: 4:1

 

Jak viděl zápas rozhodčí Tomáš Andrle:

Ve vlhkém sobotním podvečeru se na Děkance setkala dvě družstva z čela nejvyšší soutěže, domácí "BK Roura Fellas" a hostující "Borussia Dortšpunt", která si to rozdala o "krále" podzimní části soutěže... Před tímto zápasem se na čele tabulky vyhřívala právě Borussia Dortšpunt, Rouře patřila čtvrtá příčka, ovšem vůči Borussii měla tři zápasy k dobru...

Letmý pohled na sestavy prozrazoval, že domácím scházely tradiční opory Jiří Petr, Pavol Lehotský, potrestaný Vladimír Greshnyakov, naopak do sestavy se po čase vrátili Martin Kameník a Daniel Rapant...Hosté nemohli pro tento duel počítat s Pavlem Osmančíkem a Matějem Jahodou, takže se z jejich "mládežnické osy"  na hřišti objevili pouze Petr Novák a Vladimír Vlček...

Domácí jako již tradičně zvolili zapojení šestého hráče, kterého i tentokrát úspěšně odehrál Vláďa Orlich - pokud tedy chtěl soupeř získat míč, byl nucen vysunout minimálně dva své hráče hluboko do útočné "třetiny" hřiště.. Jakmile k tomu došlo, zahájila Roura rychlý přesun na jeden dotek až k soupeřově bráně, kde se zpravidla podařilo zakončovat do otevřené obrany... Hosté se snažili, blokovali množství útočných pokusů domácích, sami vyráželi do protiútoků - vyložené šance si však vytvářeli spíše sporadicky.. Z tohoto obrazu hry pak vyplynul i vývoj skóre - Roura si dokázala do poločasu vypracovat dvougólový náskok - prvním úspěšným střelcem se stal Martin Kameník, kterému se s pomocí teči bránicího hráče podařilo prosadit z přímého volného kopu; druhý úspěch domácích zaznamenal Dominik Dvořáček, který se po závaru v pokutovém území Borussie ocitl zcela sám před odkrytou svatyní...

Po změně stran se po vydařené akci podařilo Borusii snížit zásluhou jejich nejlepšího střelce, Vladimíra Vlčka, a zápas tak dostal nový náboj.. Obraz hry se však nezměnil - Roura sázela na zavedený herní styl, Borusia se jej pokoušela narušovat... Konečný výsledek se tak zrodil až v posledních minutách zápasu - v 52. minutě si Martin Kameník zpracoval přihrávku a přes bránícího hráče se prudkou střelou prosadil proti bezmocnému gólmanovi Borussie.. Borussia reagovala otevřením hry, všechny své síly vrhla do útoku, což se ji však nevyplatilo již po čtyřech minutách od obržení třetí branky, kdy její rozehrávku na polovině soupeře zachytil Jan Boháč, který střelou do prázdné branky stanovil konečný výsledek na 4:1 ve prospěch Roura Fellas...

Celkové hodnocení: velmi pohledné utkání týmů s množstvím hezkých fotbalových momentů, při nichž vynikali jak hráči, tak gólmani obou týmů.. Více ze hry měli domácí, kteří předvedli koncentrovaný výkon adekvátní hrací ploše (Děkanka) - jejich natrénovaný herní styl přinášel pravidelně střeleckou příležitost; zatímco hosté se s těmito podmíkami srovnávali hůře - i proto se do vyložených šancí dostávali méně často než domácí.. Po druhém, dost nešťastném gólu v síti hostů tito otevřeli hru, což se v průběhu druhého poločasu obrátilo proti nim, protože v jeho závěru obdrželi další dvě branky.. Vzhledem k poměrům sil na hřišti lze konstatovat, že si domácí celek připisuje tři body zaslouženě...


 

Vyjádření kapitána týmu BK Roura Fellas Vladimíra Grešnjakova:

Před zápasem jsme se potýkali s velkou marodkou a nevěděli, jestli se dokážeme sejít v dostatečném počtu. Naštěstí nám pomohl Daniel Rapant, a i když musel hrát s vypůjčenou obuví, tak nám velice pomohl. 

Zápas pro nás začal velice dobře. Drželi jsme míč na kopačkách a postupně jsme si vytvářeli příležitosti ke vstřelení gólu. Soupeř spoléhal na rychlé protiútoky. Po několika neproměněných šancích jsme se konečně radovali. Po faulu jsme kopali přímý volný kop. K pokutovému kopu se postavil Jan Boháč, který se neunáhlil, a posunul míč vedle stojícímu Martinu Kameníkovi, který střelou na zadní pravou tyč a s pomocí teče bránícího hráče, který míč lehce nadzvedl, nedal brankáři žádnou šanci - 1:0. Dále jsme se snažili být aktivní a dokázali jsme vstřelit druhý gól, kdy David Voves krásnou průnikovou přihrávkou našel volného Dominika Dvořáčka, který ve své šanci nejdříve ztroskotal, ale brankář naštěstí nedokázal míč dostatečně zkrotit, a Dominik se už na podruhé nemýlil 2:0. A tímto výsledkem i skončila první půle.

Ve druhé půli jsme se snažili co nejdříve zápas rozhodnout a v klidu zápas dohrát, to se nám ale nepovedlo. Po vyjetí našeho brankáře, jsme, bohužel, lacině inkasovali a soupeř ucítil šanci. Hrou v power play se nás snažili zatlačit a zápas vyrovnat. My jsme z brejkových příležitostí hrozili také a plno svých šancí jsme spálili. Naštěstí Martin Kameník ukázal individuální kvalitu a svojí akcí, kde převzal balón na půlce, jednoduše se zbavil bránícího hráče a bombou pod břevno nás více uklidnil -l 3:1. Na konci zápasu soupeř pokračoval s vyjetým brankářem, ale snížit nedokázal, naopak Jan Boháč vycítil šanci, vyjel rychle na brankáře, který chyboval a potom míč v klidu uklidil do odkryté brány 4:1.

Důležitý a složitý zápas jsme zvládli a jsem za to rád. Nesešli jsme se v ideální sestavě, ale kluci to odmakali na 100%, a ukázali mi, že na to mají i beze mě :D Hra se mi líbila a klukům nemůžu nikomu nic vytknout. Snad v tomhle duchu budeme pokračovat dále. Čeká nás ještě hodně zápasů a jsme teprve na začátku.


 

Za tým Borussia Dortšpunt připravil komentář Martin Soudný:

Sestava Borussie pro toto utkání měla výrazně vyšší věkový průměr než tuto sezonu běžně míváme, ale i přesto jsme do zápasu nastoupili s odhodláním poprvé Rourou porazit.

Od začátku bylo jasné, že bude potřeba vycházet z dobré defenzivy a trestat jakoukoliv příležitost, která se naskytne v útoku. To se poměrně dařilo, než přišla první standardní situace Roury, a špatné přebrání útočících hráčů z naší strany. Po rozehrání přišla střela z první, kterou ještě tečoval Vlado Vlček, a pro gólmana se v tu chvíli stala rána nechytatelnou. Roura byla vynikající v pohybu, držela většinou balon a zejména přihrávkami z první zakládala útočné akce, které ale buď zachytávala obrana, nebo vynikající Stehnič v bráně. Přesto po jedné střele extrémně roztočený balón vyskočil Stehničovi z rukou jako pověstný čertík z krabičky a za ním stojící hráč Roury pohodlně zvýšil na 2:0.

Tímto výsledkem skončil první poločas a do druhého bylo jasné, že budeme muset začít více na soupeře tlačit. To se povedlo Vlado Vlčkovi, který důrazem vybojoval balón těsně za půlící čárou, a svůj postup na gólmana zakončil střelou na bližší tyč a snížil na 2:1. Roura hrála stále stejný systém, který občas kombinovala s dlouhými a přesnými nákopy, které byly následně sklepávány doprostřed a zakončeny střelbou. Abychom se dostali více na balón a měli jej déle pod kontrolou, zapojili jsme do hry ve druhém poločas brankáře v klasickém trojúhelníku s nástřely na zadní tyč. Bohužel se nám z těchto pozic nepodařilo mnoho vytvořit a při jednom z protiútoků soupeř jeden na jednoho vymíchal Horise a střelou z vápna zvýšil na 3:1. V této chvíli nebylo již na co čekat a vrhli jsme veškeré síly do útoku, kde po další ztrátě přišel ještě jeden gól na 4:1.

Zasloužená výhra Roury, která byla v zápase lepším týmem, ale vzhledem ke složení sestavy Borussie se nemáme zač stydět. Určitě jsme mohli ze zápasu vytěžit víc, ale museli bychom hrát mnohem zodpovědněji a týmověji.

Všechny novinky