SUPERLIGA MALÉHO FOTBALU: Pardubice - Koráb Praha

21.06.2021

Dřina v úmorném vedru. Pardubice s Korábem zakončily sezonu.

Zatímco nejlepší čtyři celky se chystají na Superfinále, dvě mužstva Superligy malého fotbalu využila volný víkend k přátelskému utkání. V pardubickém areálu Hůrka porazil domácí celek Koráb Praha 6:1.

V domácím dresu nastoupili především mladí hráči kategorie do 23 let, jak už je v Pardubicích dobrý zvyk. Dvěma góly se blýskl evropský šampion v malém fotbale z roku 2016 Ladislav Mužík. „Byli to vesměs mladí hráči. Nešlo ani tak o přípravu na novou sezonu. Kluci, co nastoupili v Superlize do 23 let na turnaji v Brně, si zahráli proti dospělým, což je něco jiného než proti juniorce,“ podotkl pardubický trenér Miroslav Kaluža. „Zároveň jsme ve stejný den ve večerních hodinách udělali závěrečku,“ doplnil.

Výběr Pražské klubové fotbalové ligy přicestoval do Pardubic pouze s jedním hráčem na střídání, což se v úmorné vedru projevilo. Teplota dosahovala ke 34 stupňům Celsia. „Koráb jde do každého zápasu pro výhru, neřešíme přáteláky nebo soutěžní zápasy. V jeden den se však setkalo, že jsme byli ošizení o spoustu hráčů, kteří hráli zápasy ve velkém fotbale, a další kluci léčili zranění. Bojovali jsme a chtěli ukázat, co v nás je, jenže nám nepřálo moc ani počasí a jeden hráč na střídání na kvalitu superligových týmů nestačí,“ uznal trenér pražského výběru v utkání Jiří Henek.

V prvním poločase ovšem branka nepadla. „Přestože se hrálo ve čtyřicetistupňovém teple na rozpálené umělce, z obou stran šlo o hodně slušný zápas, měl šťávu. Hostů přijelo málo, zatímco my měli dvě pětky, takže Koráb ve druhé půlce odpadl. Byli jsme lepší individuálně, ale kdyby měl víc hráčů na střídání, mohlo být utkání ve druhé půlce vyrovnanější,“ uznal Kaluža.

Koráb si na podzim připsal jednu výhru a jednu remízu, v tabulce západní skupiny obsadil pátou příčku. Pardubice skončily na východě poslední šesté. „Kvalita Pardubic mě překvapila, nemá cenu prohru svádět jen na počasí a neúčast hráčů. Domácí si to zkušeně ťukali a fotbalovostí nás přehráli, vedou to tam dobře. Jejich úroveň nás vyvedla z omylu. První poločas jsme se snažili, ve druhém se projevila fyzička, dělali jsme chyby a bohužel to dopadlo takhle. Klukům však nemůžu nic vytknout, utkání odehráli se ctí a makali do poslední minuty,“ ocenil pražský trenér.

V přátelském utkání vyzkoušel Koráb jediného nového hráče, tým tradičně táhl kapitán Jan Carda. „Ten jde, kdykoli může, ať se děje, co se děje. Zkusili jsme jednoho nového hráče, nepojali jsme to jako přátelák, šli jsme do utkání jako do klasického superligového. Kluky protáčíme stejně i v sezoně, zkoušíme nové kluky pravidelně,“ řekl Henek.

Pardubice nasadily mladíky, ovšem ani v jejich případě nešlo o zkoušku. Talentovaní hráči tvoří jádro sestavy. „U nás je to pořád stejné, áčko je vlastně juniorka. Spíš bude problém, jestli by měla juniorka jezdit na zápasy s áčkem. Mile mě překvapilo, že se přihlásilo hodně mladých kluků na kvalifikaci Superligy do 23 let, že mají zájem. Pořád máme z čeho vybírat, ale vždy záleží na přístupu daných hráčů, jestli nechtějí nechat ve štychu tým a budou jezdit na všechny zápasy, nejen na domácí,“ uvedl Kaluža, kouč české reprezentace do 23 let v malém fotbale.

Koráb tímto utkáním uzavřel premiérovou sezonu v Superlize malého fotbalu, v níž stihl jen pět ostrých duelů. „Pro nás jde o obrovské zkušenosti. Naskočili jsme do prvního ročníku a bylo vidět, že kluci jsou kvalitou vysoce nadstandardní, bohužel nezkušenost se projevila hlavně v poziční hře, nemáme signály. Prostředí Superligy není nic béčkového, člověk se musí rychle rozkoukávat. V některých zápasech v sezoně jsme vedli, proti Staropramenu, Mostu nebo Příbrami, byli jsme herně lepší, ale nezkušenost udělá svoje. V zápasech zjišťujeme, co se musíme naučit, co zlepšit, jaké návyky mít během hry. Nasbírali jsme obrovské zkušenosti a další sezony budou určitě lepší, vytvoříme kompaktní tým, který získá automatizmy,“ plánoval Henek.

Pardubice patří do silné východní skupiny, kde se vítězství na podzim nedočkaly. „Sice jsme v tabulce neměli ani bod, ale soutěž měla být dvoukolová. Nemyslím si, že bychom měli skončit na posledním místě, neodehráli jsme ani celou první polovinu soutěže, takže sezonu nebudu hodnotit. Mohli jsme skončit do čtvrtého místo a play-off je buď, anebo. Bohužel covid soutěž narušil, vedení svazu rozhodlo podle mě správně, jinak to ani nemohlo udělat, ale můj názor je, že bychom se do play-off dostali,“ sdělil Kaluža.

Pardubice – Koráb Praha 6:1 (0:0)
Branky:
32. Formáček, 35. Mužík, 37. Müller, 52. Lát, 54. Mužík, 58. Nemšovský – 38. Carda. Rozhodčí: Volf. Hráno bez karet.
Pardubice: Ondřej Daněk – Dominik Fejl, Lukáš Krátký (C), David Formáček, Patrik Müller, Jan Málek, Ladislav Mužík, Adrian Nemšovský, David Lát, Jaroslav Kubát.
Koráb Praha: Matěj Lačík – Jan Carda (C), David Scharf, Jan Doležal, Petr Kryštof, Palo Lehotský, Jan Zavadil.

Všechny novinky