Rozhovor s reprezentantem Davidem Macháčkem

16.10.2023

 

1) Začněme takovým krátkým představením. Kde si začínal s fotbalem, kolik Ti je a jak si se dostal k malému fotbalu? Hraješ stále velký fotbal a kde?

 

S fotbalem jsem začínal v pěti letech v klubu TJ Junior Praha. V tomto klubu začínal hrát fotbal bratranec, tak mě rodiče také přihlásili na tréninky. Poté jsem prošel mládeží Dukly Praha, kde jsem působil až do kategorie U19. Je mi 23 let a na úplně první zápas malého fotbalu mě vzal kamarád ze střední školy. Poté jsem byl osloven Jakubem Kotkem, který si mě vzal do svého týmu - Vyhaslé Hvězdy, a od té doby jsem začal malý fotbal brát víc vážněji. Ano, velký fotbal stále hraji. Momentálně v klubu SK Aritma Praha, se kterou hrajeme Divizi A.

 

2) Kde všude se pohybuješ v rámci malého fotbalu?

 

Malý fotbal hraji v PKFL za FC Vyhaslé hvězdy, které od minulé sezóny vedu, jelikož Kuba Kotek skrz pracovní a rodinné povinnosti musel vedení Vyhaslých hvězd předat. Dále působím ve výběru PKFL, v superligovém týmu Predátoři Praha. A posledním týmem, ve kterém hraji je FC Lucián, se kterým hrajeme první hanspaulskou ligu.

 

3)Co stojí za obrozením Vyhaslých Hvězd?

 

Je pravda, že minulou sezónu jsme si s Hvězdami procházeli menší krizí, výsledky nebyly dle našich představ a umístění také ne, moc jsme se nescházeli. Dokonce to už vypadalo, že v PKFL pokračovat tuto sezónu nebudeme, a skončíme. S odchodem Kuby Kotka skončilo jádro Vyhaslých hvězd a z původního týmu zůstali tři, čtyři hráči. Musel se seskládat nový tým, to způsobilo výše zmíněné věci jako výsledky a finální umístění v tabulce. Nakonec jsme se ale s týmem domluvili, že to ještě zkusíme, rozšířili jsme kádr, vzali jsme nové hráče a vypadá to, že si všechno sedlo, jak má, a jde to správným směrem.

 

4) Jaké máte ambice tuhle sezónu?

 

Chceme hrát co nejvýše, před sezónou si myslím, že bychom byli spokojení s tím, kdybychom skončili na bedně. Ale situace se mění tím, jak se vyvíjí a je rozehraná sezóna. Získali jsme a máme zatím plný počet bodů a porazili jsme dva favority soutěže - Rouru a Modřany. Tím pádem budeme chtít zaútočit na titul.

 

5) Výběrem PKFL je tým Predátoři Praha. Co si myslíš, že stojí za z pohledu výsledků nevydařeným startem do sezóny?

Vnímáš kvalitu Superligy výše než ostatní soutěže v Praze? Například ve srovnání s první ligou Hanspaulky.

 

Je pravda, že pokud se člověk podívá na tabulku, může si říct, že se nám start superligy moc nepovedl. Zároveň je důležité říct, že zápas proti Hanspaulce a Příbrami jsme prohráli o jednu branku. V těchto dvou zápasech vyhrál šťastnější tým. Kdyby trochu více štěstíčka stálo na naší straně, mohli jsme mít místo tří bodů devět. Zároveň jsme také překopali herní styl, hrajeme nově na dvě pětky, které celé točíme po zhruba třech minutách. Někteří z nás včetně mě si budeme muset na tento styl zvyknout. Máme také pár nových hráčů a někdy mi přijde, že nám chybí sehranost, nevíme, co od sebe můžeme čekat, kdo se jak pohybuje na hřišti a podobně. Myslím si, že kvalita superligy je na velmi podobné úrovni jako první hanspaulská liga. Do tohoto porovnání nepočítám zhruba tři poslední týmy první hanspaulské ligy, které většinou bývají oproti superligovým výběrům o kus slabší. 

 

6) Pojďme se přesunout k reprezentaci - kolikrát jsi již na srazu repre byl?

 

Do reprezentace jsem už párkrát nakoukl. První pozvánku jsem dostal zhruba dva, tři roky zpátky na zápas proti superligovému výběru Příbrami. Poté jsem byl na turnaji v Budapešti a v Baku. Dále na dvou reprezentačních kempech v Českém Dubu. Jeden reprezentační kemp probíhal formou turnaje, měli jsme tam dva české týmy a přijela i Anglie a Ukrajina. Poté jsem byl na několika reprezentačních zápasech jako například teď nedávno v Budapešti, kam jsme jeli odehrát utkání proti Maďarsku, nebo v Bratislavě, kde proběhlo utkání proti Slovensku. Na takto velký turnaj jako je mistroství světa či Evropy jsem se dostal poprvé.

 

7) Přiblížíš nám, kdy a kde bude MS probíhat?

 

Mistrovství světa bude probíhat od 26. října do 4. listopadu ve Spojených arabských emirátech, konkrétně v emirátu Ras Al Chajma.

 

8) Musíš si zařídit volno v práci a jak na to reagují?

 

Ano, volno v práci si samozřejmě zařídit musím, naštěstí mám docela flexibilní práci v České televizi a s uvolněním nebyl žádný problém.

 

9) Jak moc se těšíš?

 

Těším se hodně, ještě aby ne. Reprezentovat Českou republiku je to nejvíc, čeho sportovec může dosáhnout ať už je to v jakémkoliv sportu, navíc na mistroství světa. Je to skvělý pocit a já doufám, že se nám podaří přivézt zpět co nejlepší výsledek, i když to bude velmi těžké, protože konkurence je obrovská.

 

10) Chceš někomu něco vzkázat?

 

Určitě, v PKFL je spousta kvalitních fotbalistů, a pokud někdo chce, může se mu povést něco podobného. Pokud někdo další od nás bude podávat kvalitní výkony v superlize, věřím, že pozvánka do reprezentace dřív nebo později přijde. Nebude to třeba hned na vrcholný šampionát, ale pak už bude záležet jen na tom hráči, jak se ukáže, protože reprezentační úroveň je úplně někde jinde než úroveň Superligy. Stačí být trpělivý, já se také na tento šampionát dostal až po téměř třech letech, co jsem objížděl spousty zápasů a kempů. Věřím, že v budoucnu nebude mít PKFL pouze jednoho zástupce. Dobře našlápnuto má například můj kamarád Milan Šídlo z Modřan, který bohužel zůstal jako náhradník.

A speciální poděkování patří Kubovi Kotkovi, který mě do malého fotbalu vtáhl, a právě on má velký podíl na tom, že jsem se dostal na mistroství světa.

 

 

Autoři: David Macháček, Lukáš Zahradníček

Všechny novinky