Rozhovor s Filipem Černým

17.02.2023

 

Filip Černý naskočil do pozice manažera rozhodčích od 1.ledna 2023. Před Vánocemi se nám stihl krátce představit, ale slíbili jsme, že Vás s Filipem zkusíme seznámit trochu blíže. 

Kdo je Filip, jak hodnotí první měsíce v nové pozici a na co se můžeme pod jeho taktovkou těšit v nejbliší době přinášíme v rozhovoru. 

 

Ahoj kolegové rozhodčí, spoluhráči, soupeři, 

 

Jsem rád, že jsem dostal prostor rozvinout své krátké představení z konce minulého roku. Nedávno jsem dovršil 35 let, kdy spousta lidí rozhoduje, kam zamíří své další kroky ve sportovní kariéře, takže se mi docela hodí si vše zrekapitulovat.

 

 

Kdy a jak jsi začínal s fotbalem?

 

Má kariéra začala v roce 1995 v dnes již neexistujícím klubu SK Sparta Krč, (byť někteří mí dřívější spoluhráči po konci klubu založili Fotbalový klub Sparta Krč 1910, z.s.), kam mě k fotbalu přivedl můj táta, který sám velký fotbal hrál. Jak již bývá zvykem, puberta si s člověkem hraje, má fotbalová kariéra skončila a asi na 3 roky mě zlákal florbal, kde jsem dvě sezóny působil jako rozhodčí. 

Vše se obrátilo koncem střední školy, kdy kamarádi ze třídy založili tým v Hanspaulce Vládci Prahy, a já opět už jen pro radost začal hrát i velký fotbal na chatě.  To mi vydrželo až do začátku covidu. Vše jednou končí a jednou začíná, a tak jsem v Hanspaulské lize okusil atmosféru asi v 6 týmech, než padlo rozhodnutí založit si svůj vlastní tým.

 

 

Kdy ses vlastně poprvé dozvěděl o PKFL?

 

Tým, který jsem postupně doplňoval o nové členy, jak jsem později zjistil, tak některé jsem přetahoval z týmu Plán B hrající PKFL a tehdy jsem se dostal prvně i do PKFL jakožto zpětná výpomoc za ukradené hráče

 

 

Co považuješ za svůj největší fotbalový úspěch?

 

Největší úspěch v malém fotbale je určitě pár odehraných zápasů v 2. lize Hanspaulky, jako manažerovi se mi tým ještě do 2. ligy nepovedlo dovést, když Sokol Picasso B skončil v 3.lize na druhém nepostupovém místě, ale třeba ještě šance přijde a pomohu i na hřišti.

 

 

Jako rozhodčí nepůsobíš v PKFL dlouho, co tě vedlo k přihlášení na pozici manažera rozhodčích?

 

Jako hráč, rozhodčí velkého fotbalu a manažer týmu jsem viděl, že výkony rozhodčích na zápasech mohou ovlivnit spoustu věcí, a výkony některých rozhodčích jsou nedostatečné, a to i v případě, kdy si týmy v Hanspaulce rozhodčí najímají. Začal jsem se proto zajímat v obou soutěžích o pískání až jsem se dozvěděl, že je možné se přihlásit do výběrového řízení na manažera rozhodčích. Proto jsem se rozhodl v říjnu loňského roku, že se zaregistruji, jako rozhodčí do PKFL, abych celou soutěž poznal lépe a měl větší šanci pozici získat. 

 

Velmi mile mě překvapily rozdíly mezi PKFL a Hanspaulkou, ať už způsob registrace nových hráčů, zápisy připravené rozhodčím, úroveň a férovost týmů. Proto jsem začal aktivně pracovat na tom, jak bych si představoval své další působení a případné změny, ať už jako rozhodčího, nebo v pozici manažera rozhodčích. 

 

Jsem rád, že i přes tak krátkou zkušenost s rozhodováním zápasů v PFKL se vedení rozhodlo umožnit mi mé nápady začít postupně realizovat. 

Díky Michalovi Košťálovi jsem nahlédl do všech zákoutí systému a hned začal delegovat kolegy rozhodčí na právě probíhající Zimní turnaj, který také aktivně pískám, abych nadále poznával týmy. 

Jak hodnotíš první dva měsíce v nové pozici?

 

První necelé dva měsíce hodnotím velmi kladně, a to díky výborné komunikaci jak s Michalem, tak s vedením celé soutěže. Věřím, že připravované změnu budou ku prospěchu a všem usnadní spoustu práce a času. 

 

 

Můžeš přiblížit nějaké ze zmiňovaných změn pro další měsíce?

 

Mohu prozradit, že za tu chvilku, co jsem vše pozoroval, jsem jako první věc zavedl prázdný zápis PKFL pro případ, že nastane nenadálá situace, a rozhodčí nemůže zajistit aktuální zápis na utkání. 

 

Již na jarní část sezony se snažím s vedením změnit způsob přeložení utkání, kdy spousta týmů nevěděla, proč by měly samy shánět a platit znova rozhodčího na nový termín zápasů, když si ho hradí na začátku sezóny. Věřím, že nově vymyšlený a nastavený systém, bude podrobně popsaný v soutěžním řádu tak, že již žádné otázky při překladu zápasů nebudou nastávat. Mohu prozradit, že týmům by měla odpadnout starost se sháněním rozhodčího na náhradní termín a nahrávání zápisu z utkání.

 

Ještě před začátkem jarní části sezony, proběhne společné setkání rozhodčích, kde bych rád přivítal nové kolegy mezi rozhodčím a na všechny apeloval, aby jejich vystupování bylo profesionální, jasně a vždy zapisovali všechny osobní tresty udělené v utkání a svým a chováním reprezentovali pozici rozhodčího. Vyslechnu si od nich, co by se mohlo ještě změnit z jejich pohledu jakožto zkušenějších a déle pískajících PKFL. 

Rád bych také obnovil zapomenuté hodnocení rozhodčích pomocí hvězdiček, které týmy stále mohou využívat, aby existovala i jiná zpětná vazba na rozhodčí než jen případná stížnost v zápise, nebo odpověď na emailový dotaz od manažera rozhodčích. 

 

Čím žiješ, když ne právě fotbalem?

Fotbal je propojen s mým životem tolik, že je jednou z hlavních náplní. Když zrovna neřeším něco okolo fotbalu, tak mám rád veškerý sport ať už aktivně, kolo, beach volejbal, bowling, či pasivně v televizi. V neposlední řadě je to samozřejmě rodina, kdy doma je doma oficiálně fotbal až na 3.místě za ženou a synem

Autor: Barbora Klečková

Všechny novinky