Pražské derby pro nás bude křest ohněm, říká kouč nováčka Kotek

28.08.2020

 

V neděli v sedm hodin večer se zařadí mezi členy Superligy malého fotbalu druhý výběr z hlavního města, celek SC Koráb Praha. A do celostátní soutěže vstoupí stylově, na domácím hřišti v derby přivítá Staropramen Praha. Tímto duelem odstartuje také nový ročník. Nováčka pod hlavičkou Pražské klubové fotbalové ligy povede do bojů kouč Jakub Kotek. „Na start ligy se těší jak realizační tým, tak i hráči, kteří figurují ve výběru. Bereme to jako krok vpřed a další výzvu. Je to zajímavý projekt a jsme rádi, že můžeme být součást,“ prohlásil Kotek.

Jak jste strávili dobu před startem?

Už přibližně rok jsem pověřen sestavením týmu pro případné přijetí do Superligy. Rozjíždělo se to pomalu, ale máme za sebou už pár srazů a přátelských utkání. Kupu hráčů znám osobně díky působení v PKFL jako hráč i jako rozhodčí, což byla ohromná výhoda. Naštěstí jak jsem zmiňoval, tak určitá osa týmu byla vybrána dostatečně s předstihem, takže nám Covid-19 situaci neznepříjemnil zase tolik, ale určitě i díky opatřením a zrušením lig nám nezbylo moc času vyzkoušet víc lidí.

O jaké hráče se budete opírat, kdo bude lídr týmu?

Dosti složitá otázka. Máme plno kvalitních fotbalistů, kteří jsou ochotní na hřišti nechat vše. Nechci vyloženě jmenovat, ale kdybych už měl, měl by k tomu mít veškeré proporce zvolený kapitán Jakub Nový hrající PKFL za FC Vyhaslé Hvězdy. Jsme nový a celkem mladý tým, takže se uvidí až v těžkých zápasech, kdo se postaví do role lídra týmu .

S jakými ambicemi vstupujete do nadcházejícího ročníku?

Vstupujeme do soutěže s tím, že především chceme stabilizovat kádr a zjistit, kdo je ochotný reprezentovat náš svaz v Superlize. Samo sebou je náš další cíl se porvat o celkové vítězství v naší skupině a držet krok s konkurenčním Staropramenem Praha, i když to bude logicky v naší první sezoně těžké. Snad žádný trenér ani hráč nejde do začátku soutěže s tím, že by se nechtěl umístit co nejvýše a chtěl by prohrávat.

Superliga malého fotbalu od letošní sezony mění formát, jak se vám zamlouvá?

Je to naše první sezona, takže těžko posuzovat. Určitě je výhoda, že se zmírnila kilometráž výjezdů. V amatérském fotbale je dost složité sehnat lidi, aby na celý den jeli přes celou republiku. Určitě jako nováčkům nám vyhovuje, že nám odpadli soupeři z Brna a Blanenska, kteří se dlouhodobě drží na špici. Další plus mně přijde po skupinové části hrát play-off, to má vždy něco do sebe, a tím pádem to může zamotat celkovým pořadím. V sezoně se nepovede jeden zápas a nic to nemusí znamenat, ale v play-off to může znamenat vyřazení.

Pomůže rozdělení do skupin k lepší účasti hráčů na zápasech? Ven se některým moc jezdit nechtělo.

Myslím si, že určitě ano. Je rozdíl, pokud máte jet někam na šest či sedm hodin, nebo na tři až čtyři hodiny. Vzhledem k tomu, že je to stále z většiny amatérský sport, je problém kvůli práci si vyčlenit tolik času. Záleží vždy na tom, co je pro hráče priorita a jaké jsou jeho možnosti.

Koho považujete za největší favority soutěže?

Největší favorité jsou za mě určitě Brno, Blanensko a pražský Staropramen, které dlouhodobě potvrzují velkou kvalitu a především zkušenost. Jsem zvědav, zda se podaří překvapit nějakému nováčkovi, ale zkušenosti dělají v malém fotbale hodně, takže to nepředpokládám .

Bude pro vás první sezona spíš na rozkoukání?

Určitě se budeme chtít rozkoukat, ať už herně, tak i z organizačních důvodů, ale nemění to nic na tom, že se chceme porvat o play-off. Je to pro všechny nové, ale věřím, že se nám podaří rozkoukat brzy.

Začínáte derby s Prahou, jaký to bude duel?

No pro nás je to velká výzva a celkem křest ohněm, ale kdo se bojí, nesmí do lesa. Jednou by to přišlo a je jedno jestli v prvním kole, nebo v pátém kole. Musíme se na ně připravit a zkusit se porvat o body. Je to derby a říká se, že derby je soutěž sama o sobě. Čeká nás první pražský souboj v Superlize a myslím si, že to je záruka dobrého fotbalu a skvělé podívané.

Pomůže Superliga ke zviditelnění Pražské klubové fotbalové ligy?

Určitě je doplňková činnost i zviditelnění a je to logické, pokud se stanete součástí celostátní ligy. Nicméně spíš se o to bojovalo z důvodu, aby hráči, kteří chtějí hrát malý fotbal, měli další motivaci na sobě pracovat a posunout se dál. Může to pomoci i ve zkvalitnění samotné soutěže, že hráči, kteří mají zájem reprezentovat, budou i v ligovém zápase víc makat.

Všechny novinky