Mistrovská Borussia odvezla z ČNP historický úspěch a míří na EuroCup

29.07.2024

Cílem nejednoho našeho hráče a týmu je vyhrát ligu PKFL nebo alespoň tradiční Zimní turnaj. Vedle uznání a ocenění s výhrou spojenými představuje totiž výhra příležitost dostat se na turnaj nejlepších týmů v České republice, Český národní pohár. Ten je již dlouhá léta pořádaný celorepublikovou Asociací malého fotbalu (AMF) na různých místech, kde existují svazy organizující soutěže 5+1 jako je ten náš. Střetávají se na něm nejlepší týmy všech svazů a turnaj je vždy od začátku do konce nabitý kvalitními zápasy, řízenými nejlepšími rozhodčími v republice. Tento rok hostila souboj nejlepších Plzeň.

Stejně jako vloni nás reprezentovaly týmy BK Roura Fellas a Borussia Dortšpunt. Oba jsou pravidelnými účastníky, jelikož v posledních letech dominují jak lize, tak Zimnímu turnaji. Nutno dodat, že zatím v historii ČNP žádný tým z PKFL nepřešel přes osmifinále.

Cesta základními skupinami a setkání starých známých

Borussia Dortšpunt byla jako vítěz ligy nasazena v druhém výkonnostním koši a do skupiny dostala favorita FC Laguna Pardubice. Dále neoblíbený Irish Goats Kolín a nováčka turnaje FC Favorit Plzeň.

V prvním zápase BDŠ narazila na domácí tým FC Favorit Plzeň a zvítězila s přehledem 3:0V druhém zápase svedla taktickou bitvu s výsledkem 0:0 proti FC Laguna Pardubice, v tom posledním si pak poradila s týmem Irish Goats Kolín 4:1 a díky lepšímu skóre si zajistila první místo v tabulce.

Roura do skupiny dostala MK Sparta Luhy Příbram, Nepál Plzeň a dalšího favorita turnaje BKMK Brno, za který hraje i několik reprezentantů v malém fotbale.

V prvním zápase Roura podlehla MK Sparta Luhy 0:3. V druhém zápase kluci vybojovali důležitou výhru nad Nepálem Plzeň 3:2 a v posledním zápase svedli vyrovnaný souboj s BKMK Brnem, i když nakonec podlehli 0:2Díky jednomu vítězství skončil nás vicemistr na třetím místě tabulky a probojoval se do osmifinále.

Škoda jen, že díky výsledkům ve skupinách se naše dva týmy proti sobě postavily hned v následujícím osmifinále. Jelikož se dobře znají z ligy, tak před zápasem došlo na společnou fotku a před úvodním hvizdem panovala přátelská atmosféra.

V zápase samotném šlo o hodně a týmy si navzájem nic nedarovaly. Od první minuty se hrálo naplno a důrazně. Roura se ujala vedení hned v první minutě po zaváhání a nedůslednosti obrany BDŠ. Do konce poločasu měly oba týmy další nadějné šance, ale žádná z nich neskončila brankou. Vyznamenali se oba brankáři týmů - Jakub Stehno a Ladislav Orlich. O přestávce na jedné lavičce proběhla bouře zvaná Leon a její dozvuky se přenesly do zápasu. Hned v první minutě druhého poločasu hráči BDŠ vyrovnali. Vyrovnaný zápas pro sebe nakonec urvala Borussia Dortšpunt po dalších dvou brankách ve druhém poločase a získala vítězství 3:1.

Tímto bylo zlomeno zmíněné prokletí PKFL a náš tým se poprvé podíval do čtvrtfinále. Bohužel to bylo na úkor druhého týmu, který předváděl také kvalitní výkony.

Jak hodnotí vystoupení BK Roura Fellas její vedoucí Vladimír Grešnjakov?

Na turnaj jsme přijeli s dobrou, ale nesehranou sestavou, což se projevilo hned v prvním zápase.

V úvodním utkání byla naše nesehranost patrná. I když jsme se snažili, nebyli jsme schopni nalézt správný rytmus hry a naše kombinace často vázly. Výsledek prvního zápasu nebyl podle našich představ, ale přinesl nám cenné ponaučení a motivaci do dalších soubojů.

Do druhého zápasu jsme vstoupili s větším sebevědomím a jasnou taktikou. Na hřišti jsme dominovali a předváděli skvělou hru. Bohužel, naše chyby v obraně umožnily soupeři zápas zdramatizovat. Nakonec jsme ale díky našemu úsilí a týmovému duchu dokázali zápas šťastně vyhrát.

S vědomím, že proti favoritovi můžeme jen překvapit, jsme do posledního zápasu základní části nastoupili s chladnou hlavou. Ačkoli jsme nevyhráli, předvedli jsme dobrou hru a pozitivní energii do vyřazovacích bojů.

V osmifinále nás čekal náš známý rival. Zápas byl od začátku velmi napínavý. Přestože jsme začali dobře a měli navrch, soupeř nakonec zaslouženě zápas otočil. Naši hráči bojovali až do konce, ale nakonec jsme museli přijmout porážku.

Chtěl bych poděkovat všem svým hráčům za turnaj a hlavně za celou sezonu.

Navzdory vyřazení v osmifinále jsme ale rádi, že Borussia nakonec na turnaji obsadila krásné třetí místo. Tento výsledek je pro kluky a celou PKFL velkým úspěchem. Děkujeme za možnost účinkovat na turnaji a gratulujeme Borrusii ke skvělému výsledku.

Čtrtfinále aneb není Red Team jako Red Team

Ve čtvrtfinále se Dortšpuntům postavil tým Red Team, nebyl to ale náš zástupce, ale tým z Příbrami, který měl jen jednoho hráče na střídání. To samo o sobě zvyšovalo naděje, ale soupeř byl velice kvalitní. Náš zástupce se ujal vedení 1:0 na konci prvního poločasu, ale ještě před závěrečným hvizdem se soupeři povedlo vyrovnat na konečných 1:1, a posunout tak zápas ke zrádným pokutovým kopům. Rozhodující penaltu ve 4. serii trefil Jan Maršál a tím zajistil týmu postup do semifinále!

Boj o bednu

V semifinále se BDŠ potkala s již jednou zmiňovaným týmem BKMK Brno. Několikanásobný vítěz minulých turnajů a tým, v jehož středu je několik reprezentantů. Od začátku zápasu byla kvalita na straně soupeře. Na našem týmu byla znát únava z celého dne na sluníčku a možná i zbytečná bojácnost. BKMK zaslouženě vyhrál 3:0 a postoupil tak do finále a BDŠ čekal zápas o třetí místo.

Soupeřem v zápase o historický úspěch v podobě třetího místa na ČNP byl tým FC Laguna Pardubice. Znamý soupeř ze skupiny, který si neohroženě razil cestu playoff, dokud nenarazil na TJ Spoje Praha v semifinále a prohrál 1:3.

Záznam zápasu naleznete na youtube, oba týmy hrály na hranici sebeobětování. Borussia se dostala do vedení opět na konci prvního poločasu, ale vzápětí Laguna po nádherné zidanovce vyrovnala na 1:1. Když už to vypadalo, že zápas půjde do penalt, přineslo důsledné napadání své ovoce, a BDŠ se ujala vedení 2:1, které s vypětím všech sil dotáhla do vítězného konce. Získala tím historický úspěch v podobě 3. místa na Českém národním poháru 2024.

Kromě poháru a medailí má tým i vstupenku na Evropský turnaj, který proběhne 18.-23.9.2024 v Bulharsku. Možná jste už na Instagramu zaregistrovali, a pokud ne, určitě ještě můžete tým Borussia Dortšpunt podpořit ve snaze o získání a propagaci sponzorů.

Jak hodnotí vystoupení svého týmu na ČNP vedoucí týmu Leon Petrů?

Já myslím, že jako kolektiv jsme to zvládli famózně. Je to asi největší milník v historii klubu Borussie. Všem hráčům patří obrovské poděkování, přistoupili k tomu opravdu na úrovni a makalo se jeden za druhého.

Jak dlouho jste sestavovali tým na ČNP a ladili formu?

Tým jsme nesestavovali dlouho, jelikož po výhře v lize měli všichni chuť na ČNP do Plzně jet. A protože to bylo chvilku po sezóně, formu jsme nijak zvlášť už neladili.

Co bylo klíčem k úspěchu?

Na začátku jsme si řekli, co chceme. Základem bylo jít ze skupiny a přejít už to prokleté osmifinále. Vedl k tomu týmový výkon od všech, jistota v Stehničovi v bráně. Jistota v obraně  Bary a Jurča, Dvořka, Květa a mládí vpřed - Marši, Vlado, Jahy, Novas, Filek, Máca, a pak samozřejmě ten, jehož jméno se neříká laugh ale on bude vědět.

Jak se těšíte do Bulharska na Evropský turnaj?

Myslím, že můžu mluvit za všechny, že se těšíme moc. Na druhou stranu je s tím i spousta starostí se tam vůbec dostat. Samozřejmě se pojedeme porvat o nejlepší výsledek na EuroCupu. A jdem si to užít na maximum.

Autoři: Lukáš Zahradníček, Vladimír Grešnjakov, Leon Petrů